ožujka 09, 2012

Opremanje kupatila

Većina nas nije u prilici da utiče na veličinu kupatila i raspored elemenata. Kupujemo ili naslijeđujemo stanove, najčešće sa minijaturnim kupatilima, opremljenim najjeftinijim uređajima, postavljenim po nejasnoj logici. Da vidimo šta je sve moguće ispraviti! 
 
 
 FUNKCIONALNO KUPATILO

Da bi se sva oprema kupatila jednostavno i bezbedno koristila, postoje pravila ugradnje sanitarnih elemenata. Nerijetko, u našim kupatilima, s vrata nalijećemo na WC šolju, stješnjeni između veš-mašine i umivaonika zavlačimo se u tuš-kabinu, ili, preskačući toalet, ulazimo u kadu. Sve ovo, posljedica je rigidnih propisa za projektovanje stambenih objekata, donijetih osamdesetih godina, koji se, nažalost, i danas primjenjuju.

Za one koji renoviraju kupatila ili grade kuću, evo nekoliko savjeta:

– postavite sanitarne elemente tako da se svaki ponaosob jednostavno koristi, a da su međusobno dovoljno udaljeni,

– neposredno uz vrata planirajte umivaonik jer ga najčešće koristite,

– WC šolja mora biti minimalno odmaknuta po 15 centimetara od bočnih zidova ili druge opreme,

– obezbjedite direktno ulaženje u tuš-kabinu minimum u širini potpuno otvorenih vrata kabine,

– ne ugrađujte tuš ispod prozora ili bojlera,

– ne kačite bojler iznad veš-mašine – nebezbjedno je u slučaju da bojler procuri,

– bide se postavlja neposredno uz WC šolju,

– umivaonici se ugrađuju tako da im je gornja ivica na 85 centimetara (umesto bivših 80),

– praktično je da se umivaonik ugradi na ploču ili u ploču koja je dovoljno dugačka da pokriva veš-mašinu.


SANITARNA OPREMA


Proizvođači sanitarne opreme utrkuju se u dizajniranju novih formi i oblika. Birajte jednostavne, ravne linije, lake za održavanje. Dimenzije primjerite prostoru. Kod boja, zadržite se na bjeloj.

Bide i WC šolja moraju da budu istog dizajna, umivaonik je elemenat za sebe.

Vodokotlići mogu da budu vidni ili ugrađeni u zid. Ako su vidni i dio su šolje, onda je to "mono-blok". Izbjegavajte šolju sa posebnim vodokotlićem, okačenim na zid, iz estetskih ali i iz praktičnih razloga. Ne plašite se ugradnih vodokotlića, ali birajte najkvalitetnije.

Umivaonici mogu da budu okačeni na zid sa stubom – maskom za sifon. Ovo je najobičniji, nadam se i davno prevaziđeni model. Birajte ugradne ili nadgradne umivaonike maštovitih formi. Ploča na koju ih postavljate poslužiće vam za odlaganje sapuna, peškira, čaše sa četkicama...

Izbjegavajte zastakljene i prohromske umivaonike – teško se održavaju.

Danas se dizajneri utrkuju sa privlačnim bojama, neobičnim oblicima i funkcionalnošću privuku kupce. Kupatilo postaje prostor gdje se ukućani sve duže zadržavaju – s razlogom, jer uživaju, osvježavaju se...


TUŠEVI I KADE


Da biste se odlučili za tuš ili kadu, razmislite o sljedećem:

– imate li vremena za punu kadu vode i pjenušavu kupku,

– da li kupatilskom prostoru više odgovara kada 70x170 centimetara, ili tuš 90x90 centimetara,

– kolika su vam djeca i kako ih kupate,

– kakve su vam životne navike.

Kad birate tuš-kadu, birajte keramičku. Lakše se održava od plastične, a teže oštećuje od emajlirane.

I tuš i kadu zaštitite kabinom, zaboravite plastične zavjese.

Prostor za kupanje ne pretrpavajte policama – smetaju, a mogu i da vas povrijede.

Ako možete, ozidajte banak uz tuš – povećava korisni prostor kabine, a praktičan je za odlaganje sredstava za higijenu. Birajte mat ili strukturno staklo na vratima kabine – prozirno se teško održava.

Vodite računa o kvalitetu kliznih šina, od njih zavisi dugovječnost kabine.


"DŽAKUZI" TUŠEVI I KADE


Sve kade i tuševi sa hidromasažnim mlaznicama, po lošoj navici, nazivaju se "džakuzi". Ime potiče od italijansko-američke fabrike "Jacuzzi" koja je prva počela da ih proizvodi. Godinama su bili jedini na tržištu, no sada se prave od Kanade do Kine. Nisu svi proizvodi istog kvaliteta – obično cjena o tome dovoljno govori. Iz tehničkih kataloških podataka, i uz pomoć čestitog trgovca, obavjestićete se o karakteristikama pojedinih modela. Za najrasipnije – dodatna oprema je TV u kabini, radio, telefonska veza, efekti saune i turskog kupatila, višebojna rasvjeta...

Prema dimenzijama kupatila, birajte pravougaone ili ovalne kade, za jednu ili dve osobe. Broj i položaj mlaznica uticaće na stepen užitka pri kupanju, ali i na terapeutske rezultate. Izbjegavajte kitnjaste forme i predizajnirane plastične pokrivne maske.

Ne zaboravite da provjerite da li imate dovoljno tople vode koja treba da opslužuje hidromasažnu kadu. Običan bojler od 80 litara nije dovoljan. Rješenje je protočni bojler, ako ima tehničkih uslova za njegovu ugradnju. Dodatni problem može da pravi voda sa dosta kamenca – često se zapuše fini otvori mlaznica.

Hidromasažne kade nisu nepotrebni luksuz. Prikladno izabran model, postavljen uz prozor sa zaštićenim pogledom, dvije čaše i šampanjac...


BATERIJE


U velikom izboru baterija za kadu i umivaonik teško je odlučiti se za kvalitetno, a da nije skupo. Koristite pravilo "nisam dovoljno bogat da kupujem jeftino". Dugovječnost česmi zavisi od proizvođača. Dobar proizvod ima i odgovarajuću cijenu. Ne morate da kupite "porše" dizajn, ali bateriju sa garancijom od dvije godine, morate. Česma koja kaplje, osim što zvukom nervira, rasipa vodu.


KUPATILSKI NAMjEŠTAJ


Napravite nameštaj za kupatilo da biste u njega smjestili:

– korpu sa prljavim vešom,

– sredstva za pranje veša (prašak, omekšivač),

– rezervne peškire,

– sredstva za ličnu higijenu (sapuni, šamponi, kalodonti, pjene, gelovi, mlijeka, kreme...),

– parfeme i ukrasne bočice,

– korpu za otpatke i sredstva za kućnu higijenu.

Umivaonik obavezno postavite na komodu, uz ogledalo okačite zastakljene police, a u uglu iza vrata predvidite ormarić za sve ostalo. Dizajnirajte skladno, nepretenciozno, funkcionalno, ali uz svijetlo u zastakljenoj vitrini. Birajte materijale otporne na vodu i paru.


GRINA TJELA


Zamjenite nepraktični i glomazni radijator sušačem za peškire koji jednovremeno i zagrijava prostoriju. Veliki je izbor modela i formi i moguće je pronaći oblik koji odgovara svakom kupatilu.


KUPATILSKA GALANTERIJA


Kada opremate kupatilo, trudite se da držače papira, sapuna i peškira svedete na najmanju mjeru. Po pravilu, slobodnih zidova za njihovo kačenje je malo, pločice pucaju pri nepažljivom bušenju za šrafove, a i predstavljaju znatan trošak. Koristite slobodne ravne površine da odložite većinu pribora koji ste do sada kačili na zid.

Espanja, Borska 7ž, Beograd, Rakovica, Miljakovac, Keramika,

OSVJETLJENJE


Pravilno izabrano i pozicionirano svjetlo poseban je ukras svakog kupatila. Dvije parootporne reflektorke ugrađene u masku iznad ogledala, uz ogledalsku sliku, daju udvojen osvjetljaj. Ne zaboravite svjetlo u staklenoj vitrini.


MAŠINE ZA VEŠ


Po našim propisima, dozvoljeno je postavljanje mašina za pranje i sušenje veša u kupatilima. U mnogim zemljama nije, s obzirom na opasnost od visokonaponske struje u prostorijama sa parom i vodom. Naš savjet je – odvojte ove uređaje u posebnu prostoriju, ili veš-mašinu stavite u kuhinju.

Ako vam prostor nije problem, kupite odvojene uređaje, pa mašinu za sušenje postavite na mašinu za pranje (nosi ona koja ima centrifugu). Provjerite tehničke karakteristike – neki sušači zahtjevaju kanalizacioni odvod. Mašina koja i pere i suši veš ima manu što kod pranja ima duplo veći kapacitet od sušenja, te je komplikovanija za rukovanje


VENTILACIJA


Prozor na kupatilu je privilegija malobrojnih. Svi ostali moraju da obezbede kvalitetnu vještačku ventilaciju. Ukoliko već nije postavljen ili pak ne radi centralni krovni ventilator za izvlačenje nečistog vazduha iz kupatila, neophodan vam je ventilator montiran na ventilacioni izvod. Povežite ga sa prekidačem za paljenje svjetla pa će se automatski uključivati pri svakom ulasku u prostoriju.


ŠTEDNJA VODE


Redovno mjenjajte baterije koje kaplju i servisirajte pokvarene vodokotliće. Izdignite ličnu svijest iznad kolektiva. U ekonomski razvijenim zemljama građani se striktno pridržavaju svih uputstava o globalnoj štednji vode.

Nestašica vode osjetiće se i u našoj zemlji za desetak godina. Ne rasipajte je i ako je jeftina. Kupite vodokotlić sa dva režima oticanja. Ne ostavljajte vodu da otiče bez potrebe. Zavrnite česmu između dva sapunjanja ruku ili kose. Za koju godinu sjetićete se svake bespotrebno odlivene kapi.

Nema komentara:

Objavi komentar